24 жовтня відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Пам’яті Олекси Воропая (1913-1986)» за участю науковців міжнародного рівня. Успішній організації і проведенню сприяла ретельна підготовча робота викладачів кафедри української літератури та українознавства факультету української філології.

До Всеукраїнської науково-практичної конференція долучилися українські вчені з Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України, Київського університету імені Бориса Грінченка, Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, Одеського національного морського університету, Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка, наукові співробітники Уманського краєзнавчого музею, вчителі загальноосвітніх шкіл міста та району, молоді вчені, аспіранти, студенти, а також високоповажні закордонні гості - народний академік Чувашії, член Міжнародного співтовариства письменницьких спілок Патмар Едісон Іванович та кандидат історичних наук, аташе посольства Японії в Україні Умебаясі Масакі.

У ході конференції на пленарному та секційних засіданнях оговорювалися актуальні проблеми, а саме:

• Олекса Воропай: доба, люди, спадщина.
  • Олекса Воропай – етнограф, фольклорист, патріот, громадський діяч.
  • Залучення школярів і студентів до збереження етнокультурної спадщини українського народу.
  • Історія регіонального українознавства: віхи та персоналії.
  • Українознавство в сучасному освітньому просторі України.

Вже перші пленарні доповіді задали гостроти і вишуканості науковій полеміці. Завідувач кафедри української літератури, кандидат педагогічних наук, професор Наталія Сивачук привернула увагу присутніх до проблеми національно-патріотичного виховання молоді. Про значущий внесок Олекси Воропая у фольклористику наголосив доктор філологічних наук, професор Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України Микола Дмитренко. Вчений зазначив, що головна праця Олекси Воропая – двотомний етнографічний нарис «Звичаї нашого народу» (1966, Мюнхен) поєднує принципи науковості та популярності і є однією з кращих українських етнографічних праць XX ст.

З великою цікавістю учасники конференції заслухали народного академіка Чувашії, члена Міжнародного співтовариства письменницьких спілок Едісона Патмара, який з особливою шаною говорив про значущість українсько-чуваських фольклористичних зв’язків.

Підсумки пленарного засідання узагальнила доктор педагогічних наук, доцент кафедри української мови та методики її навчання, директор Інституту філології та суспільствознавства Валентина Коваль та наголосила, що даний захід розкрив велич особистості Олекси Воропая, людини, яка була одержима фольклором і понад усе любила свою батьківщину.

Кульмінацією конференції стало вручення вельмишановним гостям символічних подарунків. Від імені викладачів та студентів УДПУ кандидат педагогічних наук, доцент кафедри української літератури та українознавства Наталія Мамчур презентувала Едісону Патмару вишиваний сюжетний рушник Уманщини «На палубі моряк із дівкою розмовля», відтворений студентами майстер-класу «Український рушник». Миколі Дмитренку, який родом із Вінниччини, подаровано вишиту сорочку з автентичним візерунком, з дотриманням традиції кольору «чорним по-білому».

Учасники конференції відзначили, що творча спадщина Олекси Воропая – помітне явище вітчизняної етнографії, вона багатогранна і, водночас, малодосліджена. Тому максимальна дослідницька робота у вивченні доробку Олекси Воропая – потреба сьогодення!