У День української вишиванки, який відзначать 16-17 травня, українців закликають одягати національні українські костюми.  Для студентів та викладачів УДПУ українська вишиванка стала обов’язковим атрибутом церемоніального вбрання. Свята, визначні події та дати не обходяться без застосування української народної вишивки, яка є відображенням живописної, графічної й орнаментально-композиційної культури народу. Окрім того, що в університеті люблять одягати вишиванки, тут ще й навчають її творити.

На факультеті української філології при науково-методичному центрі «Дослідження вишивки Східного Поділля» працює майстер-клас «Український рушник», який веде кандидат педагогічних наук, викладач кафедри української літератури та українознавства Наталія Мамчур. Метою діяльності майстер-класу є реалізація комплексу навчально-виховних, навчально-дослідних, науково-методологічних проблем, пов’язаних з українською культурною традицією мистецтва вишивкарства.

Основним змістом вишивальної творчості студентів-філологів є збирання та відтворення старовинних рушників Східного Поділля. Співробітниками та студентами-членами науково-дослідної лабораторії «Етнологія Черкаського краю» під час експедицій зібрано більше трьох сотень рушників. У процесі відтворення рушників студенти вивчають особливості семантики орнаменту, кольору, технології виконання швів та мережок, адже орнаментальні мотиви українських рушників сягають своїм корінням у місцеву флору і фауну, в історичну традицію. Паралельно до кожного рушника ними створюються електронні схеми орнаменту, які з часом будуть оформлені в альбом.

Основні завдання майстер-класу «Український рушник»: здійснення пошуково-експедиційної роботи; відтворення старовинних рушників; удосконалення технології виконання вишивальних швів; дослідження етнолінгвістичного змісту українського рушника; поглиблення знань про історію розвитку рушникарства Східного Поділля; вивчення досвіду роботи майстрів вишивки;  організація виставкової діяльності; екскурсійно-просвітницька діяльність.

Таким чином, дослідження та відтворення автентичних зразків вишивки під час занять майстер-класу «Український рушник» сприяє формуванню трудових вмінь і навичок, естетичних смаків майбутніх філологів і українознавців, розширенню знань студентів з народознавства.

Робота майстер-класу «Український рушник» передбачає розкривати повною мірою красу народних святинь, належним чином ознайомлювати молоде покоління з багатством української народної вишивки та розвивати бажання глибоко вивчати й естетично усвідомлювати звичаї, традиції, обряди, ремесла і промисли нашого народу.

Приємно, що серед переможців регіонального конкурсу «Вишивана Умань» честь 60-річчя Черкаської області та 200 річниці від дня народження Тараса Шевченка є учасники майстер-класу з вишивки «Український рушник» факультету української філології нашого університету. Рукотвори студентів-українознавців Тетяни Маснюк, Наталії Живко, Алли Снісаревської, Валентини Семеренко, Ірини Кучерявої, Світлани Третяк, Аліни Борейко, Оксани Завадської увібрали старовинний зміст народної вишивки історичної Уманщини. Серед учасників конкурсу були й випускники факультету української філології Інна Панчук, Альона Богачик, Оксана Козій, що засвідчує ефективність діяльності майстер-класу з вишивки у відродженні народного мистецтва.

Напередодні Дня української вишивки в УДПУ в межах роботи науково-дослідної лабораторії «Етнологія Черкаського краю» та науково-методичного центру «Дослідження народної вишивки Східного Поділля» відбувся круглий стіл «Українська вишиванка: регіональний вимір». Мета заходу – дослідити особливості традиційної вишиваної сорочки історичної Уманщини. Серед гостей були присутні письменниця, народознавець Уманщини Катерина Крутських, майстриня-вишивальниця, учасниця хору ветеранів Великої Вітчизняної війни та ансамблю «Катюша» Ніна Повторак, директор ТК «Умань» Олександр Солоп. У ході роботи круглого столу ґрунтовно обговорювалися актуальні для сьогодення народознавчі питання: вивчення локальних та регіональних традицій української вишивки, значення вишиваної сорочки у культурній спадщині народу, українська вишиванка в контексті літературного твору, оновлення фольклорної та етнографічної пам’яті студентської молоді у процесі вивчення традиційної вишивки історичної Уманщини, дослідження етнолінгвістичного змісту вишивки у професійному становленні майбутнього філолога.

З давніх-давен вишивка на Україні була основним символом-оберегом. Маючи вдома таку красу, ми отримуємо енергію наших предків, пишаємось минулим та гордо дивимось у майбутнє.