Святкування Дня планетаріїв пов’язане із італійською Асоціацією планетаріїв, яка в 1990 році ініціювала відзначення цього свята. Однак відомо, що першість по створенню апарату, подібного сучасному планетарію, належить німецьким ученим — в 1925 році в Єні на заводі Цейса був розроблений і побудований перший універсальний проекційний модуль «Планетарій».

В 1994 році за підтримки французьких астрономів День планетаріїв набув статусу «міжнародного». А вже через рік це свято почали відзначати в Бельгії, Чехії, Словенії, Польщі, Росії та Україні.

У світі загалом налічується понад 10 тисяч планетаріїв, країною-чемпіоном у цьому відношенні є США, де працює більше 1000 таких наукових лабораторій. Планетарії в нашій країні є в небагатьох містах - Харкові, Дніпропетровську, Донецьку, Одесі, Черкасах, найбільший розташований у Києві. Мешканцям багатьох областей для відвідування таких установ потрібно подолати значні відстані. Уманчанам та жителям регіону у цьому відношенні пощастило, адже наш університет має унікальну можливість дарувати радісні моменти, знайомити із цікавим, прекрасним та загадковим Всесвітом у навчально-виховному центрі «Планетарій».

Відлік історії лабораторії сферичної астрономії розпочинається 2004 року. Відтоді планетарій відвідало понад 14 тисяч відвідувачів – вихованці дитсадків, учні загальноосвітніх шкіл, студенти інших факультетів та вишів, вчителі, науковці. Студенти ж фізико-математичного факультету мають унікальну можливість вивчати таємничу науку астрономію в сучасному кабінеті зоряного неба.

Нині НВК «Планетарій» широко розгорнув науково-освітню діяльність: тут проводяться аудіо-візуальні лекції, практичні та лабораторні заняття з астрономії і суміжних наук, навчальні екскурсії, різноманітні навчально-виховні заходи, науково-методичні конференції, семінари, виїзні засідання наукових редколегій фахових видань, виконуються прості астрономічні спостереження.

Минулого тижня відвідали навчально-виховний центр «Планетарій» студенти І курсу факультету початкової освіти. Екскурсія, за словами молоді, справила надзвичайне враження, адже дозволила ближче розглянути світ загадкових зірок, побачити рух планет, парад планет Сонячної системи, дізнатися, що таке математичний горизонт, коло схилень, небесний екватор.

Зазначимо, що ідея створення університетського планетарію належить доктору педагогічних наук, професору, завідуючому кафедрою фізики і астрономії та методики їх викладання Михайлу Мартинюку. Активну участь у створенні та реалізації наукового проекту брали також кандидат педагогічних наук, доцент Ігор Ткаченко (нині – керівник науково-дослідної лабораторії), викладачі фізико-математичного факультету, співробітники та студенти університету.

З нагоди Міжнародного дня планетаріїв бажаємо нашим колегам здоров’я, успіхів, творчого підходу та вагомих результатів в їх науковій діяльності.

А всіх, хто ще не відвідав НВК «Планетарій» Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини, запрошуємо побачити на власні очі безмежне зоряне небо в різних географічних широтах, рух небесних тіл, пізнати таїну зірок, Космосу, оточуючого світу. Адреса НВК «Планетарій»: м.Умань, вул.Садова,2, корпус №2 (фізико-математичний факультет), ІІ поверх.