8 грудня 2011 року відбувся захист фольклорної та етнографічної практик студентів ІІ-ІІІ курсів факультету української філології.

Традиційно-побутова культура Уманщини, що створювалася протягом століть, потребує ретельного і всебічного дослідження, систематизації, обробки. Збереженню, відродженню та популяризації національної культурної спадщини сприяє керівництво університету в особі його ректора Побірченко Наталії Семенівни, а також завідувач кафедри української літератури та українознавства професор Сивачук Наталія Петрівна та співробітники лабораторії «Етнологія Черкаського краю» Йовенко Л. І., Терешко І. Г., Гончарук В. А., Семенчук В. В., Мамчур Н. В., Циганок О. О. та ін.

Фольклорно-етнографічна практика посідає важливе місце у підготовці студентів-філологів. Саме під час практики студенти роблять перші самостійні кроки на фольклористичній ниві, розкривають для себе специфіку живого фольклорного процесу, вчаться практично застосовувати здобуті теоретичні знання, поступово набувають необхідного для майбутньої професійної діяльності досвіду фольклористично-етнографічної праці в польових умовах.

Практика проводилася експедиційним методом, який дозволяє найкраще вивчити історію, фольклор, культурно-побутові особливості конкретного села, ознайомитися з його історичними пам’ятками та носіями народної творчості.

Влітку 2011 року викладачі кафедри української літератури та українознавства разом зі студентами провели польові дослідження в селах історичної Уманщини, зокрема — с. Тимошівка та с. Молодецьке Маньківського району, с. Колодисте Тальнівського району, с. Ладижинка Уманського району, с. Ліщинівка та с. Талалаївка Христинівського району, с. Охматів Жашківського району.

Було досліджено історію сіл (назви кутків, лісів, чисельність та національний склад населення села, ремесла і промисли, традиційний двір і житло). Зібрано 28 рушників, 22 глиняних вироби.

Записано відомості про святкування календарних свят — Різдва, Святої Вечері, Святої неділі, Івана Купала. Описано обряди родильні, весільні та поховальні, зафіксовано 43 колядки, 39 щедрівок, 19 колискових пісень, 6 дитячих ігор, 8 народних танців, 168 пісень різних жанрів.

Високі вимоги, які сучасна наука висуває до документування фольклорно-етнографічних матеріалів, постійне удосконалення та ускладнення техніки і методики польової експедиційної роботи визначають відповідний рівень організації та проведення студентських фольклористичних практик. За ініціативи керівника науково-дослідної лабораторії «Етнологія Черкаського краю» професора Сивачук Наталії Петрівни її членами було створено архів, який вміщує 12 345 карток.

За результатами практики було видано навчально-методичні посібники, оформлено виставку.

Серед гостей заходу — народний фольклорний аматорський колектив «Софія», тріо «Гонта», зразковий дитячий фольклорний колектив «Веснянка» Тальнівського НВК «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 1 – гімназія».