Уперше Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини виступив з ініціативою координації екологічної наукової діяльності загальноосвітніх закладів. Така співпраця з вивчення та поліпшення екологічного стану навколишнього середовища започаткована з Сумівською ЗОШ І-ІІІ ступенів Бершадського району Вінницької області. Розробка конкретних планів та визначення специфіки екологічних досліджень покладена адміністрацією університету на науково-дослідну лабораторію «Екологія і освіта».

Метою координації є апробація наукових ідей та технологій еколого-природоохоронного спрямування, проведення роботи з учнівською і студентською молоддю для реалізації їх прагнень у різних напрямах екологічних досліджень та здійснення природоохоронних заходів.