Факультет української філології починає свою історію з 1930 року, коли мовно-літературне відділення увійшло до складу Уманського інституту соціального виховання.

У 1992 році підготовку вчителів-філологів було відновлено в межах факультету підготовки вчителів початкових класів.

Організаційне відокремлення факультету відбулося у березні 1994 року, структурними підрозділами якого стали кафедри української філології та іноземних мов.

Сьогодні у складі факультету працює чотири кафедри: кафедра української мови та методики її навчання, кафедра української літератури, українознавства та методик їх навчання, кафедра слов’янських мов та зарубіжної літератури, кафедра практичного мовознавства.

На факультеті здійснюється підготовка студентів за такими спеціальностями:

ОКР бакалавр: 014 Середня освіта (Українська мова і література); спеціалізації: Психологія; Мова і література (польська); Мова і література (англійська); Спеціальна освіта.

Студенти отримують кваліфікації: вчитель української мови і літератури та зарубіжної літератури основної школи, психолог; вчитель української мови і літератури та зарубіжної літератури, вчитель польської мови основної школи; вчитель української мови і літератури та зарубіжної літератури, вчитель англійської мови основної школи; вчитель української мови і літератури та зарубіжної літератури основної школи, логопед.

ОКР магістр: 014 Середня освіта (Українська мова і література); студенти отримують кваліфікацію: вчитель української мови і літератури та зарубіжної літератури;

014 Середня освіта (Українська мова і література); студенти отримують кваліфікацію: викладач української мови і літератури;

035 Філологія. Українська мова та література; студенти отримують кваліфікацію: філолог, вчитель української мови і літератури та зарубіжної літератури;

034 Культурологія; студенти отримують кваліфікацію: культуролог, викладач українознавства.

Висококваліфікований кадровий склад кафедр факультету української філології налічує 8 докторів (з них штатних – 7) та 35 кандидатів наук (з них штатних – 35). Серед науково-педагогічних працівників 1 заслужений працівник освіти України, 8 відмінників освіти України, 2 члени Спілки письменників України, 1 член Черкаського обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України, більшість працівників нагороджено медалями, нагрудними знаками та іншими державними і відомчими нагородами.

На факультеті системно відбуваються науково-практичні конференції та семінари різних рівнів. Традиційним стало проведення Міжнародної науково-практичної конференції «Динамічні процеси в лексиці та граматиці слов’янських мов», Міжнародної інтернет-конференції «Актуальні проблеми прикладної лінгвістики», Всеукраїнської науково-практичної конференції «Підготовка майбутнього вчителя-філолога на засадах українознавства», Всеукраїнської науково-практичної конференції «Життя і творчість Павла Тичини: текст і контекст», Всеукраїнської науково-практичної конференції «Слов’янська філологія: історія, сьогодення, перспективи», Всеукраїнської студентської науково-практичної конференції «Актуальні проблеми лінгвістики та лінгводидактики», Всеукраїнського науково-методичного семінару «Теорія і практика підготовки до ЗНО з української мови і літератури».

Результатом плідної науково-дослідницької діяльності колективу факультету української філології є щорічні випуски збірників наукових праць: «Актуальні проблеми прикладної лінгвістики» «Науковий часопис Східноподільського лінгвокраєзнавчого центру», «Актуальні проблеми лінгвістики та лінгводидактики», «Наукові записки науково-дослідної лабораторії «Етнологія Черкаського краю», «Ятрань», часопису «Гумань». Із 2011 року значущим для факультету української філології є видання наукового журналу «Філологічний часопис», який нещодавно включили до переліку фахових видань України (категорія Б).

Координатором науково-дослідної роботи студентів факультету є Студентське наукове товариство. Важливим складником успішної науково-організаційної діяльності цієї ланки виступають науково-методичні центри, лабораторії, майстер-класи: «Дослідження народної вишивки Східного Поділля», «Український рушник», «Театр слова», наукові товариства та об’єднання: Лінгвокраєзнавче студентське наукове товариство імені Агатангела Кримського, студентське фольклорне наукове товариство імені Хрисанфа Ящуржинського, наукові гуртки та проблемні групи. Творчі здобутки студентів висвітлюються на сторінках газети «Боговиця» та збірника «Садова, 28».

Професорсько-викладацький колектив факультету української філології має досвід проведення студентських наукових заходів різного рівня: обласні етапи Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика та Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка (2006–2008 рр.); другий тур Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з української мови, літератури (та методики їх викладання).

Філологічний факультет, заснований в регіоні, багатому на літературні традиції, прагне стати центром вивчення літератури та культури рідного краю. Тому традиційними стали конференції, літературні вечори та зустрічі, присвячені творчості П.Тичини та М.Бажана, вечори пам’яті Н.Суровцевої, О. Ольжича та інших видатних українців.