14 травня – День пам'яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни. Цю пам'ятну дату запровадили постановою Верховної Ради України від 2 лютого 2021 року.

Понад 2600 громадян України відзначено званням «Праведника народів світу» за порятунок євреїв від Голокосту. Україна посідає четверте місце у світі за кількістю цих звань, більше тільки у Польщі, Нідерландах та Франції.

Однак ця статистика не відбиває фактичну кількість людей, які рятували євреїв, і цей список у жодному разі не показує реальну допомогу українців євреям у роки Другої світової війни. Тисячі рятівників досі залишаються невизнаними й невідомими.

«Праведники світу». Це звання присуджує держава Ізраїль для відзначення неєвреїв, які ризикували життям під час Голокосту, щоб урятувати життя євреям від знищення нацистами. Отримати це звання можна лише за рекомендацією єврейської спільноти, а спеціальна комісія вивчатиме всі документи та покази свідків.

Для отримання звання людина мала надавати значну або/та неодноразову допомогу євреям, без очікування будь-якої фінансової компенсації (хоча покриття витрат на їжу та проживання вважається допустимим). Окрім того, не враховується допомога тих, хто допомагав своїм родичам.

У народній пам’яті живе безліч історій про те як українці рятували євреїв, іноді, ціною власного життя. Особливо багато таких історій можна почути серед жителів Уманщини, де в роки війни проживало багато єврейських родин. Давайте разом допоможемо зберегти ці історії для наших нащадків, а пам’ять про рятівників нехай вічно живе серед нас.

Пресцентр УДПУ