Дуальна форма здобуття вищої освіти – це спосіб здобуття освіти здобувачами денної форми, що передбачає поєднання навчання в закладах вищої освіти з навчанням на робочих місцях на підприємствах, в установах та організаціях (далі – роботодавці) для оволодіння програмними результатами, поглиблення практичних умінь і навичок та набуття певної кваліфікації.

Дуальна форма здобуття вищої освіти передбачає часткове перенесення процесу формування програмних компетентностей і результатів навчання в умови професійної практичної діяльності. При цьому частина обсягу освітньої діяльності замість аудиторної та самостійної роботи виконується у формі навчання на робочому місці (робочих місцях) з відповідним перерозподілом навчального навантаження здобувача освіти в межах освітніх компонент.

Навчання на робочому місці (робочих місцях) здійснюється шляхом виконання трудових функцій відповідно до трудового договору. Виконання освітньої програми за дуальною формою може передбачати навчання здобувача зі зміною робочих місць у роботодавця (підприємстві / установі / організації) або його навчання на робочих місцях у кількох роботодавців.

Метою провадження дуальної форми здобуття вищої освіти в університеті є підвищення якості підготовки здобувачів освіти до професійної діяльності.

В Уманському державному педагогічному університеті імені Павла Тичини дуальна форма здобуття вищої освіти упроваджується відповідно до Закону України «Про вищу освіту» (2014, зі змінами), Закону України «Про освіту» (2017, зі змінами), Концепції підготовки фахівців за дуальною формою здобуття освіти (розпорядження Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2018 р. № 660-р), Наказу Міністерства освіти і науки України «Про затвердження Положення про дуальну форму здобуття фахової передвищої та вищої освіти» від 13.04.2023 р. № 426 (зі змінами, наказ МОН України № 710 від 08.06.2023), Положення про організацію освітнього процесу в Уманському державному педагогічному університеті імені Павла Тичини (2022), «Положення про дуальну форму здобуття вищої освіти в Уманському державному педагогічному університеті імені Павла Тичини» (2024).

Порядок переведення здобувачів на дуальну форму здобуття вищої освіти

Відповідно до п. 5.1 «Положення про дуальну форму здобуття вищої освіти в Уманському державному педагогічному університеті імені Павла Тичини» відбір здобувачів вищої освіти для навчання за дуальною формою здобуття вищої освіти проводиться після підписання двостороннього договору про співпрацю щодо організації дуальної форми здобуття вищої освіти із суб’єктом господарювання.

Відповідно до п. 5.11 Положення про дуальну форму здобуття вищої освіти в Уманському державному педагогічному університеті імені Павла Тичини переведення здобувачів вищої освіти на дуальну форму здобуття освіти здійснюють, зазвичай, до початку навчального семестру (або упродовж першого місяця від його початку) за таким порядком:

1 етап – погодження процедури відбору здобувачів дуальної форми здобуття вищої освіти роботодавцем та університетом; проведення відбору здобувачів вищої освіти на навчання за дуальною формою за відповідною освітньою програмою (за умови проведення відбору)

Відповідальні:
координатор  від  університету,
координатор від роботодавця.

2 етап – подання роботодавцем згоди на забезпечення навчання на робочому місці за дуальною формою освіти; написання заяви здобувачем вищої освіти денної форми навчання на підставі отриманої згоди роботодавця на забезпечення навчання за дуальною формою.

Виконавці:
координатор від роботодавця,
здобувач вищої освіти.

3 етап – розгляд заяви здобувача вищої освіти деканом факультету  /директором інституту.

Відповідальний:
декан факультету  /директор інституту.

 

4 етап – підготовка і підписання тристороннього договору про здобуття вищої освіти за дуальною формою між університетом, суб’єктом господарювання та здобувачем вищої освіти

Відповідальні:
координатор  дуальної освіти університету,
здобувач вищої освіти, роботодавець.

 

5 етап – підписання наказу про дуальну форму здобуття вищої освіти (проєкт наказу декан факультету / директор інституту подає координатору від університету не пізніше ніж за два тижні до початку професійного навчання на підприємстві / установі /організації). У наказі зазначаються терміни й місце проходження навчання (суб’єкт господарювання), спеціальність, освітня програма, рівень вищої освіти, призначається куратор від університету та затверджується наставник від суб’єкта господарювання

Відповідальний:
декан факультету  /директор інституту,
координатор  дуальної освіти  університету.

 

6 етап – розроблення та погодження індивідуального навчального плану на поточний семестр / навчальний рік, програми практичного навчання на робочому місці (протягом 5-ти робочих днів після підписання наказу про дуальну форму здобуття вищої освіти)

Відповідальний:
завідувач випускової кафедри, гарант ОП, координатор від університету, куратор від університету, координатор від роботодавця, наставник від роботодавця.

 

Нормативні документи

Упровадження

Корисні документи