За даними українських правоохоронних органів ворожі спецслужби дедалі частіше вербують українських підлітків та молодь для вчинення протиправних дій, диверсій, які загрожують національній безпеці.

Про втягнення дітей у злочинну діяльність свідчать численні дані ЗМІ та звіти міжнародних спостерігачів. Сьогодні діти потребують особливого захисту від залучення до участі у збройних конфліктах, як грубого порушення норм українського законодавства, так і міжнародного гуманітарного права.

Російські спецслужби вербують українських підлітків через соціальні мережі, месенджери, ігрові інтернет-платформи. Зокрема, часто використовується Telegram. У вихідні дні та під час канікул діти проводять більше часу в соціальних мережах, коментуючи новини. Спершу спецслужби РФ відстежують їхні пости і коментарі та пропонують їм виконувати невинні завдання, такі як намалювати графіті, переважно антиукраїнського змісту. За це обіцяють певну винагороду. У разі виконання особою цього завдання, спецслужби розуміють, що людина легко піддається впливу, і обіцяючи легкий заробіток та значні суми винагороди, пропонують вчиняти злочинні дії у вигляді підпалів автомобілів військовослужбовців, волонтерів, поштових відділень, об’єктів, що забезпечують функціонування залізничного транспорту, просять робити фото  позицій та  знімати відео пересування військової техніки, розповсюджувати інформацію про замінування місць масового скупчення людей, закладів освіти тощо.

Для вербування використовують гроші, психологічні маніпуляції та методи шантажу. Для маскування транзакцій гроші часто переказують на банківську картку, оформлену на підставну особу.

Іншою суттєвою загрозою є поширення дезінформації та ворожої пропаганди, що може бути використана для впливу на молодше покоління. Діти, особливо підлітки, які не мають достатніх навичок критичного мислення, можуть легко стати жертвами маніпуляцій через соціальні мережі. СБУ звертається до всіх батьків із проханням бути пильними щодо переписок та контактів своїх синів і дочок. В умовах війни їхня довірливість може призвести до трагедії. Адже окупанти можуть залучати неповнолітніх до вчинення терактів, диверсій, корегування вогню та інших тяжких злочинів, здатних спричинити загибель багатьох людей.

За інформацією Служби безпеки України в Telegram створено чатбот, який називається «Спали «ФСБшника». Тому, СБУ рекомендує: «Якщо ви, ваші родини, діти отримали пропозицію від росіян спалити військовий автомобіль, будівлю Укрпошти або електропідстанцію, пустити під укіс потяг, негайно повідомляйте в СБУ.

Не вірте байкам, що не існує відповідальності неповнолітнім за вказані злочини. З 14 років наступає кримінальна відповідальність. СБУ гарантує конфіденційність».

Згідно з Кримінальним Кодексом України, за скоєння диверсій та терактів, в умовах воєнного стану кримінальна відповідальність становить 10 років позбавлення волі. Разом з цим варто наголосити на встановленні в КК України зниженого віку кримінальної відповідальності для неповнолітніх у віці з 14 до 16 років за такі злочини, як диверсія (ст. 113 КК України), терористичний акт (ст. 258 КК України), пошкодження шляхів сполучення і транспортних засобів (ст. 277 КК України), посягання на життя працівника правоохоронного органу, члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця (ст. 348 КК України).

У поліції наголошують, що ці дії незаконні, а у випадку їхнього вчинення, відповідальність нестимуть як діти, так і їхні батьки. Виконання завдань російських спецслужб можуть бути кваліфіковані за низкою статей Кримінального кодексу – за них передбачені суворі покарання, як-от довічне позбавлення волі.

Згідно з ч. 3 ст. 111 ККУ, громадяни України, які на виконання злочинного завдання іноземної держави не вчинили ніяких дій, і добровільно повідомили органам державної влади України про свій зв’язок з ними або про отримане завдання, звільняються від кримінальної відповідальності.

Доцільно скористатися алгоритмом дій для батьків, чиїх дітей намагаються завербувати росіяни:

  • інформуйте про небезпеку вербування та наслідки скоєння злочинів своїх дітей;
  • стежте за онлайн-активністю дитини в мережі та колом інтернет-знайомств;
  • у разі отримання інформації про вербування негайно повідомляйте поліцію за номером 102.

Разом з тим важливо розвивати медіаграмотність здобувачів освіти, яка є одним із ключових аспектів формування інформаційної безпеки, оскільки надає здобувачам освіти навички розуміння, аналізу і критичного ставлення до інформації, яку вони отримують із різних джерел, включно зі ЗМІ, інтернету та соціальних мереж. Це фундаментальна навичка, яка допомагає учням усвідомлено сприймати інформацію, уникати маніпуляцій та фейків, а також розуміти, як працюють інформаційні технології.

Різні онлайн платформи зараз пропонують безкоштовні курси з медіаграмотності, які допомагають опанувати інструменти для розпізнавання фейків і критичного сприйняття інформації в сучасному світі, захистити себе від дезінформації: https://prometheus.org.ua/prometheus-free/mediagramotnist-praktichni-navichki/; https://study.ed-era.com/uk/courses/course/1700; https://video.detector.media/special-projects/novynna-gramotnist-i22; https://www.youtube.com/watch?v=tXb3fdpP3Vw.

Думайте!

Приймайте виважені рішення!

Не ставайте інструментом злочину в руках ворога!

Будьте свідомими! Спрямуйте свої зусилля на допомогу військовим!

Разом ми незламні!

Використано матеріали із сайту Служби безпеки України, Національної поліції України; регіонального науково-практичного семінару «Втягнення дітей у військові конфлікти: кримінально-правові та психолого-педагогічні механізми реагування» (м. Харків, 25 жовтня 2024 р.); Міжнародного молодіжного наукового юридичного форуму (м. Київ, 19-20 травня 2022 р.).

Пресцентр УДПУ