В Україні з червня 2015 року реалізується Національна Ініціатива Відкритий Суд. Проект Відкритий Судоб’єднує юристів та волонтерів з усієї України, які проводять відеозйомки судових засідань та забезпечують прозорість прийняття судових рішень і дотримання вимог закону учасниками процесу, дисциплінують поведінку сторін, адвокатів, прокурорів та суддів.

Учасники проекту вже сьогодні проводять судову реформу на практиці, формують відеодосьє судових справ та суддів, виявляють типові порушення, ініціюють та відстежують процес притягнення суддів до відповідальності, навчають молодих фахівців та створюють стандарти професії. Усі матеріали зберігаються на сайті організації, а також є у вільному доступі на ресурсах YouTube і поширюються соціальними мережами для мільйонів громадян.

Реалізація ініціативи стала можливою тільки починаючи з 28 березня 2015 - з набуттям чинності новим Законом України «Про забезпечення права на справедливий суд», яким гарантовано можливість проведення в залі судового засідання фотозйомки, відео- та аудіозапису з використанням портативних відео- та аудіотехнічних засобів без отримання окремого дозволу суду.

Короткострокова мета проектупідвищити довіру до суду, фаховий рівень адвокатів та прокурорів. Довгострокова мета проектустворити авторитет суду,станправосуддя в Україні.

Механізм досягнення: формування в суспільстві відчуття тотальної нетерпимості до корупції, несправедливості та зневажливого ставлення в судах; підтримка суддів-фахівців та заохочення до несприйняття ними своїх колег, які порочать репутацію судді; впровадження системи відсторонення судді від займаної посади через непрофесійність (етика, процесуальні порушення тощо), в т.ч. на підставі відеодосьє та зафіксованих нами порушень процесуальних норм.

Інструменти досягнення: відеофіксація судових засідань; надання фахівцями з визнаною діловою репутацією об`єктивної оцінки діям судді, прокурора, адвоката; поширення відеозаписів через сайт, соціальні мережі, лідерів громадських думок, громадські організації; належне збереження даних для утворення репутаційних ризиків; звернення до органів суддівського контролю з приводу застосування санкції; моніторинг процесу притягнення до відповідальності, спираючись на підтримку десятків тисяч громадян; оприлюднення результатів перед громадськістю.

Принципи Національної Ініціативи Відкритий Суд:

§Ми – фахівці та дорожимо своєю репутацією;

§Не приймаємо сторону суду, прокуратури чи адвокатури;

§Не підтримуємо скандалів і замовних звинувачень.

Активісти Національної Ініціативи Відкритий Суд вже провели сотні відео зйомок у судах України, а їх діяльність висвітлювали провідні національні та іноземні ЗМІ. Проведено також ряд круглих столів-конференцій, учасниками яких ставали провідні громадські організації (включно міжнародні), найбільш відомі адвокати, представники бізнесу, посольств, вищих органів влади, в ході яких проект отримав схвальну оцінку всіх сторін та був охарактеризований як унікальна пігулка для становлення стандартів правосуддя в Україні.

Національна команда проекту налічує 20 осіб. В цілому - понад 100 активістів по всій Україні. Керівник проекту «Відкритий Суд» правозахисник, кандидат юридичних наук Станіслав Батринзакликає небайдужих людей до співпраці.

Його координати:

Станіслав Батрин, правозахисник, к.ю.н.,

Голова ГО "Відкрита Україна"

Керівник Проекту "Відкритий Суд"

W.: www.sud.openua.tv

W.:www.courtreporter.com.ua

W.: www.batryn.com

E.: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Т.: (050) 101 – 55 – 99

Т.: (097) 798 – 59 – 41

Пресцентр УДПУ