14 травня Україна вшановує пам'ять людей, які, ризикуючи життям, рятували євреїв від нацистів під час Другої світової війни.
В роки Другої світової війни та нацистської окупації України одним із найтяжчих злочинів проти людства стало систематичне винищення єврейського населення. За різними оцінками науковців, у Європі було знищено близько 6 мільйонів євреїв, 1,5 мільйони стали жертвами нацистів на території України. І цифра могла бути набагато більшою якби не самовідданість людей, які, ризикуючи, своїм життям під час Другої світової війни рятували євреїв від неминучої смерті. Вони робили їх членами своїх родин, виготовляли нові документи, давали тимчасовий притулок, їжу, допомагали втекти від переслідування.
Понад 2600 громадян України відзначено званням «Праведника народів світу» за порятунок євреїв від Голокосту. Україна посідає четверте місце у світі за кількістю цих звань, більше тільки у Польщі, Нідерландах та Франції.
Однак ця статистика не відбиває фактичну кількість людей, які рятували євреїв, і цей список у жодному разі не показує реальну допомогу українців євреям у роки Другої світової війни. Тисячі рятівників досі залишаються невизнаними й невідомими.
На Алеї мучеників у Бабиному Ярі встановлено меморіальну інсталяцію з портретами українців, родини яких, ризикуючи життям, переховували євреїв під час Голокосту.
«Праведники світу». Це звання присуджує держава Ізраїль для відзначення неєвреїв, які ризикували життям під час Голокосту, щоб урятувати життя євреям від знищення нацистами. Отримати це звання можна лише за рекомендацією єврейської спільноти, а спеціальна комісія вивчатиме всі документи та покази свідків.
У народній пам’яті живе безліч історій про те як українці рятували євреїв, іноді, ціною власного життя. Особливо багато таких історій можна почути серед жителів Уманщини, де в роки війни проживало багато єврейських родин. Давайте разом допоможемо зберегти ці історії для наших нащадків, а пам’ять про рятівників нехай вічно живе серед нас.
Історії українців-рятівників збирає і розповідає проєкт Національного музею історії України у Другій світовій війні: is.gd/qqYrYQ
Вічна і світла