ІХ Міжнародна науково-практична конференція та ХХІІІ Всеукраїнські педагогічні читання «Василь Сухомлинський у діалозі з сучасністю: Щоб у серці жила Батьківщина» нещодавно відбулися на базі Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти (ВІППО). У їх роботі взяла участь делегація факультету соціальної та психологічної освіти університету у складі доктора педагогічних наук, професора, завідувача кафедри педагогіки та освітнього менеджменту Олександра Коберника, доктора педагогічних наук, професора Тетяни Кочубей та кандидата педагогічних наук, доцента Лариси Ткачук.

Конференцію відкрив ректор ВІППО Петро Олешко. Він, зокрема, сказав: «Василь Олександрович Сухомлинський, без перебільшення, — це фігура масштабу Песталоцці, Коменського, Руссо. Уже достатньо часу, щоб оцінити те, що видно лише на відстані: минуло кілька десятиліть, як душа його відійшла у вічність, проте земний труд його душі постійно дає рясні плоди. Десятками мов, мільйонами примірників і досі виходять його твори, його педагогічні підходи не застарівають. Чому? Бо закорінені в українському світовідчутті, в народності, у справжності. Так, його думки не завжди суголосні з модними нині концепціями у виховній сфері, зокрема, педагогікою Джорджа Дьюї та його послідовників. Але ми прислухаймось до Дьюї, а робімо — по-сухомлинськи. Авжеж, вітчизняна освіта має стояти на плечах нашого титана».

Зібрання привітали: заступник голови Волинської обласної ради, доктор педагогічних наук, доцент Роман Карпюк; начальник управління освіти, науки та молоді Волинської обласної державної адміністрації Людмила Плахотна; доктор педагогічних наук, професор, голова Всеукраїнської асоціації імені Василя Сухомлинського Олександра Савченко.

На пленарному засіданні конференції виступили: академік-секретар Відділення загальної педагогіки та філософії освіти Національної академії педагогічних наук України, доктор педагогічних наук, професор, дійсний член НАПН Ольга Сухомлинська; доктор психологічних наук, професор, дійсний член НАПН, директор Інституту проблем виховання НАПН України Іван Бех; доктор педагогічних наук, доцент Брестського державного університету ім. О.С. Пушкіна Марія Жигалова (Республіка Білорусь); доктор педагогічних наук, професор, проректор з науково-методичної роботи та міжнародних зв’язків ДВНЗ «Університет менеджменту освіти НАПН України» Олена Отич; кандидат педагогічних наук, доцент, проректор з наукової роботи ВІППО Валентина Вітюк; консультант школи, директор Люблінського центру вдосконалення вчителів Кшиштоф Кардас (Республіка Польща); директор НВК «Павлиська ЗОШ І-ІІІ ст. —ліцей імені В.О. Сухомлинського» Валентина Деркач.

Потім учасники форуму працювали по секціях: «Василь Сухомлинський: як формувати ідею Вітчизни», «Виховання любові до Батьківщини змалку: дошкілля і початкова школа», «Розвиток громадянськості у підлітків і молоді», «Педагог – провідник патріотичного виховання дітей і молоді», «Роль шкільної бібліотеки у формуванні національної свідомості учнів», «Спадщина Василя Сухомлинського: музейні аспекти».

Для учасників наукових заходів було організовано культурну програму. Відбулася виставка творів соломоплетіння заслуженого майстра народної творчості, вчителя образотворчого мистецтва ЗОШ І-ІІІ ст. села Купичів Турійського району Марії Кравчук та концерт Державного академічного волинського народного хору (захід мав назву «Патріотична ідея в «Мистецькій вітальні»). Гості ознайомилися з експозицією музею історії освіти Волині, виставкою методичних матеріалів «Реалізація патріотичних ідей В. О. Сухомлинського в освітньому просторі Волині». Незабутні враження в учасників форуму залишились від знайомства з національно-історичними пам`ятками Волині, екскурсії у Старе місто Луцька.

Гостей педагогічних читань гостинно вітав педагогічний колектив і учні комунального закладу «Луцький навчально-виховний комплекс «Гімназія №14 імені Василя Сухомлинського» Луцької міської ради Волинської області. Учасники конференції могли ознайомитись із досвідом школи із впровадження в життя ідей Педагога, Гуманіста, Вченого – Василя Олександровича Сухомлинського.

 

Пресцентр УДПУ