Щороку в четверту суботу листопада Україна вшановує пам’ять жертв голодомору 1932–1933 років і масових штучних голодів 1921–1923 і 1946–1947 років. У 2024-му день пам’яті жертв голодоморів припадає на 23 листопада.
Цього року ми втретє вшановуватимемо жертв комуністичного геноциду в умовах повномасштабної геноцидної війни росії проти України. Трагічні події, які ми переживаємо, засвідчують: жива пам’ять надзвичайно важлива; ті, хто чинить злочини проти людства, мають бути засуджені світовою спільнотою, а жертви – гідно вшановані.
Закликаємо усіх згадати в загальнонаціональній хвилині мовчання 23 листопада о 16.00 про мільйони людських життів, які Україна втратила через голодомор і масові штучні голоди. Відвідайте у цей день місця пам’яті жертв голодомору в своєму населеному пункті.
О 16 годині пройде загальнонаціональна хвилина мовчання й початок акції «Засвіти свічку у вікні». Не будь байдужим! Де б ти не був – вшануй жертв голодоморів, виконай моральний обов’язок перед минулим та наступними поколіннями.
Традицію вшановувати жертв Голодомору засвіченою у вікні свічкою започаткував американський історик Джеймс Мейс, який у 1986‒1987 роках очолював Комісію Конгресу США зі збору свідчень очевидців голоду. Слова історика нині можна прочитати на стіні Зали пам’яті музею: «Україна належить до тих країн, які у своєму підтоталітарному минулому пережили одну з найбільших трагедій в історії цивілізації – геноцид».
У цей день Український народ у скорботі схиляє голови, вшановуючи пам’ять мільйонів жертв Голодоморів, засуджуючи творців цієї чорної сторінки в історії України. На жаль, відходять у небуття свідки тих трагічних подій, а тому варто робити все, щоби нащадки знали про ті лихоліття, свято берегли їх у своїй пам’яті заради того, щоб таке страшне минуле ніколи не повторилось.